Na začátku dubna 2025 zorganizovala Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) úvodní setkání klíčových aktérů pre, peni a post penitenciární péče k projektu Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči. Cílem bylo finalizovat klíčové parametry kontaktní platformy, která bude v rámci projektu vyvinutá. Diskuze se účastnili zástupci Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva vnitra, Vězeňské služby ČR a poskytovatelé postpenitenciárních služeb z nestátního neziskového sektoru.
Nový tříletý projekt Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči, který je financován z prostředků Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+), zahájila Asociace v březnu. Cílem projektu je vytvoření a zavedení online kontaktní platformy, která podpoří plynulý přechod osob z výkonu trestu zpět do společnosti a zlepší dostupnost i koordinaci služeb, které jim pomáhají s reintegrací.
Projekt reaguje na alarmující míru recidivy v České republice, která dosahuje až 66 %. Mezi hlavní příčiny patří zejména dluhy, nezaměstnanost, nedostatečné bydlení, závislosti a chybějící podpora po propuštění. Nově vznikající platforma má za cíl zlepšit provázanost služeb napříč institucemi a usnadnit, jak odbornou práci, tak orientaci samotných klientů.
Klíčová témata a výstupy ze setkání
Důležitým tématem bylo, jak přizpůsobit platformu, aby ji mohli využívat také přímo klienti. Prototyp platformy, který Asociace vyvinula s odborníky v loňském roce, byl primárně připraven pro odborníky. V rámci dovývoje se počítá s tím, že bude vytvořeno druhé webové rozhraní přímo pro klienty a osoby blízké. Toto rozhraní bude přizpůsobeno jazykem, způsobem vyhledávání i rozsahem prezentovaných informací. Odborníci zdůrazňovali, že je důležité, aby si klienti mohli objednávat služby sami. Přínosem by bylo také, kdyby do budoucna mohli k platformě přistupovat i klienti ve výkonu trestu.
Dalším důležitým tématem byla maximální komplexnost nabídky obsažená v platformě s ohledem na potřeby člověka opouštějícího věznice. Kromě poskytovatelů odborných služeb v oblastech zaměstnání, bydlení, dluhů, nebo závislostí aktéři zmiňovali potřebu doplnit také Úřady práce nebo rekvalifikace.
Diskuze se věnovala i pravidlům registrace organizací v platformě. Zazněl důraz na potřebu garance kvality služeb poskytovaných v platformě. V platformě budou uvedené klíčové informace, které dnes v praxi odborníci využívají pro posouzení kvality služeb např. dobu praxe organizace, certifikace služeb. Odborníci v rámci diskuze navrhovali doplnit – například možnost publikace doporučení odborníků nebo checklistu. Zástupci institucí se shodli na důležitosti transparentních pravidel pro registrované organizace.
Mezi další podněty patřilo například zavedení diskuzního fóra a tzv. nástěnky veřejných poptávek. Odborníci i klienti by mohli anonymně zadat, co potřebují, a poskytovatelé by mohli reagovat.
Důležitým tématem byla také možnost lepší koordinace služeb při spolupráci s klientem. Platforma nabídne řadu nástrojů např. vyhledávání poskytovatelů, kteří pracují s klienty v konkrétní věznici či nástroje pro vzájemnou komunikaci.
Důležitým tématem byla možnost edukace a vzájemného informování, které by mohlo zjednodušit stávající procesy. Diskutovalo se, že by platforma mohla být nosičem řady dalších informací např. pro poskytovatele služeb, jak postupovat, aby navázali spolupráci s věznicí nebo pro klienty, jak by se měli připravit na výstup z výkonu trestu.

Další kroky v projektu Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči
V průběhu letošního roku proběhne dovývoj vlastní platformy a procesu, jak s ní budou odborní pracovníci jednotlivých aktérů pracovat. Na začátku příštího roku bude pilotní testování ve věznicích ve třech krajích (Jihomoravský, Ústecký a Středočeský), se zapojením dalších aktérů, zejména sociálních kurátorů, pracovníků Probační a mediační služby, poskytovatelů služeb (NNO). Platforma by měla být kompletně hotová v polovině roku 2026. Od té doby bude postupně zaváděna do praxe do všech krajů v České republice s důrazem na 5 krajů: Jihomoravský, Ústecký, Středočeský, Moravskoslezský a v Praze.
Projekt má ambici vytvořit funkční a dlouhodobě udržitelný nástroj, který přispěje ke snížení recidivy, zvýšení bezpečnosti a podpoře integrace osob po výkonu trestu. Klíčovým předpokladem je spolupráce napříč sektory – mezi veřejnou správou, odborníky, neziskovým sektorem a samotnými klienty.
Název projektu: Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči
Registrační číslo: CZ.03.03.01/00/23_051/0004886
Spolufinancováno Evropskou unií
