Pro média

Tiskové zprávy

Konference AOOV popsala nejdůležitější trendy v oblasti vězeňství

Praha, 29.5. 2024 - Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) uspořádala závěrečnou konferenci k projektu Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči. Součástí tohoto projektu bylo vytvoření databáze organizací, které působí v oblasti péče o lidi po výkonu trestu. Prototyp databáze AOOV vyvinula v rámci evropského programu Zaměstnanost plus.

Od roku 2026 budou chybět finanční prostředky v sociálních a podpůrných službách

Praha, 19.4. 2024 - Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) varuje před radikálním snížením evropských prostředků pro oblast sociálních a podpůrných služeb. Omezením těchto zdrojů dojde k významné redukci služeb a nebude dostatek kapacit pro lidi, kteří potřebují sociální pomoc. Počet potřebných přitom neustále přibývá v důsledku zhoršujícího socio-ekonomického vývoje, prohlubující se chudoby a nerovností mezi obyvateli České republiky. Asociace se proto připojila k apelu Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva (IRSL) a dalších organizací na zajištění chybějících finančních prostředků ve výši 10 % alokace do ESF+.

Lidé se záznamem v rejstříku trestů budou nově moci pracovat i v sociálních službách

Praha, 17.4. 2024 - Poslankyně a poslanci schválili minulý pátek návrh organizace MILA a AOOV na změnu zákona o sociálních službách, která umožní vybraným lidem se záznamem v rejstříku trestů pracovat v sociálních službách. Toto rozhodnutí představuje vítaný a dlouho očekávaný krok směrem k narovnání nastavených podmínek ve zdravotnictví a sociálních službách a částečně také přispěje k řešení alarmujícího nedostatku kvalifikovaných pracovníků v sociální oblasti.

AOOV a Vězeňská služba ČR budou spolupracovat na testování Databáze organizací v oblasti vězeňství

Praha, 10.4. 2024 - Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) bude spolupracovat s Vězeňskou službou ČR na testování databáze poskytovatelů služeb penitenciární a postpenitenciární péče. Pilotní projekt schválilo Generální ředitelství Vězeňské služby ČR. Prototyp databáze AOOV vyvinula v rámci evropského programu Zaměstnanost plus. AOOV věří, že databáze usnadní a urychlí přístup lidí ve výkonu trestu odnětí svobody ke službám postpenitenciární péče.

Lidé se záznamem v rejstříku trestů se jako zaměstnanci zdravotnických zařízení osvědčili. Návrh, aby mohli pracovat i v sociálních zařízeních, poslanci ANO, SPD a KDU-ČSL zamítli.

Praha, 28.2. 2024 - Inovativní návrh organizace MILA a Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV), který by umožnil v sociálních službách pracovat vybraným lidem se záznamem v rejstříku trestů, byl zamítnut poslanci ANO, SPD a KDU-ČSL. Pracovníků v sociálních službách je přitom alarmující nedostatek.

Počet vězňů v České republice stále roste: změna systému je nutná

Praha, 27.3. 2024 - Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) vítá novelu trestního zákoníku, která včera večer odešla do meziresortního připomínkového řízení. Upozorňuje, že je potřeba, aby novela byla projednána a vstoupila v účinnost co nejdříve. Stávající situace ve vězeňství je totiž alarmující. Aktuální počet vězňů nyní dosahuje 19 768 osob a tento počet nadále roste. Rok uvěznění stát přijde na cca 650.000 Kč na jednoho odsouzeného. Celkem zaplatíme každý rok skoro 13 miliard korun.

Stanovisko Asociace organizací v oblasti vězeňství k nedostatku probačních programů pro mladistvé i dospělé

Praha, 15.2. 2024 - Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) varuje před významným snížením kapacit probačních programů v České republice, což by mohlo negativně ovlivnit efektivitu trestní spravedlnosti a snahy o snižování počtu vězňů a recidivy. Od roku 2019 se alokace pro programy pro dospělé i mladistvé snížila u každého o zhruba 650 000 Kč (pro rok 2024 bylo snížení u každého programu o 200 000 Kč, celková alokace se snížila pro tento rok o 400 tisíc Kč).

Napsali o nás

Loga ke stažení

Připravili jsme pro vás speciální balíček, ve kterém najdete různé varianty loga AOOV včetně podrobného logomanuálu.

KONTAKT
PRO MÉDIA

Picture of Barbora Kiliesová

Barbora Kiliesová

+420 605 258 595
kiliesova@aoov.cz

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.