Účelem Asociace je propojování různých aktérů v oblasti vězeňství a trestní justice a přispívání k systémovým změnám v oblasti naplňování trestní spravedlnosti. Cílem asociace je spoluvytváření systému, který zohledňuje zájmy a potřeby trestaných osob, obětí i celé společnosti. Asociace má působí po celé ČR. Výroční zprávy o činnosti organizace najdete zde.
Jaké jsou principy naší práce?
Rozvíjíme know-how a šíříme osvědčené programy
Podporujeme spolupráci napříč sektory
Usilujeme o systémovou změnu
Orientujeme se na dopad
Pracujeme s veřejností
Jaký problém řešíme?
V českých věznicích si odpykává trest téměř 19 000 lidí. Toto číslo je v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších v Evropské Unii. Index uvěznění se nedaří snižovat, i když kriminalita klesá. 65 % propuštěných se do vězení vrací. To s sebou přináší negativní sociální i ekonomické důsledky.
Jedním z důvodů tohoto stavu, na který se Asociace zaměřuje, je absence funkčního systému
kontinuální práce s odsouzenými před výstupem z vězení a po propuštění na svobodu.
Jaké aktivity děláme?
- Pořádáme akce zaměřené na sdílení informací a vzdělávání našich členů;
- pořádáme odborná pracovní setkání a workshopy pro odbornou veřejnost;
- připravujeme odborná stanoviska a zprostředkováváme klíčovým aktérům zkušenosti z praxe, věnujeme se advokační práci a prosazování systémových změn;
- poskytujeme široký networking napříč Českou republikou;
- rozvíjíme spolupráci se zahraničními partnery, sdílíme s nimi zkušenosti a osvědčenou praxi;
- organizujeme informační kampaně a prostřednictvím médií pomáháme veřejnosti porozumět problematice vězeňství a řešení následků trestných činů.
Kořeny problému
- Systém trestní politiky – ČR patří v Evropě ke státům, kde odsouzení vykonávají v průměru nejdelší nepodmíněné tresty odnětí svobody. Zároveň se do vězení dostávají odsouzení za méně závažné trestné činy, u kterých není nutná izolace od společnosti (např. rodiče, kteří neplní vyživovací povinnost a recidivisté méně závažné majetkové činnosti).
- Systém vězeňství – přeplněnost věznic spolu s nedostatkem odborného personálu snižuje možnosti odborného zacházení s lidmi ve výkonu trestu, posílení jejich odpovědnosti za sebe i své okolí a přípravu na propuštění.
- Sociální systém – systém podpory po propuštění je roztříštěný a nedostatečný, nedokáže účinně podpořit úsilí o životní změnu, o kterou se značná část propuštěných snaží.
- Obavy a mýty – lidé s trestní minulostí vzbuzují u veřejnosti obavy, které vedou k předsudkům a preferenci radikálních a rychlých řešení.