Tradičně v květnu se uskutečnila první členská schůze tohoto roku, kdy se sešla většina členské základny a probirala důležitá témata, aktuální situaci v našem oboru i chod samotné Asociace. Na počátku dne předsedkyně výboru Jana Smiggels Kavková prezentovala advokační činnost AOOV za rok 2023. Asociace se věnovala zejména tématům jako je návrat 10% alokace do ESF, stabilizace podmínek a financování Probačních programů, snížení trestní represe v rámci novely Trestního zákoníku nebotaké zlepšení podmínek NNO ve věznicích. Na základě podnětu členů jsme do nadcházejících plánů zavedli také větší orientaci na oběti trestných činů.
Výbor v novém složení
Novou členkou výboru byla jednomyslně zvolena Jana Repková z plzeňské organizace Centrum adiktologické prevence (dříve Centrum protidrogové prevence a terapie) Jana se dlouhodobě věnuje práci s lidmi se závislostí zejména v konfliktu se zákonem a v CAP je od roku 2013 vedoucí Programu pro osoby v konfliktu se zákonem. Aktivně také pracuje v sekci Adiktologických služeb ve vězeňství v Asociaci poskytovatelů adiktologických služeb (APAS). Děkujeme za plodnou spolupráci odcházejícímu Vojtovi Betkovi ze Sananimu a těšíme se novou éru s Janou.
Noví členové AOOV
V řadách Asociace jsme přivítali dva nové členy organizace Diakonii Českobratrské církve evangelické a K srci klíč. Členská schůze obě organizace srdečně přivítala v rodině AOOV!
Diakonie je jednou z největších NNO v ČR a pomáhá jednotlivcům i rodinám v obtížných situacích. Je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR a patří ke špičce ve speciálním školství. Součástí Asociace se stali zejména pro svou sekci Probačních programů – jako je např. program Stop násilí.
Organizace K srdci klíč poskytuje sociální služby pro ohrožené skupiny lidí v kritických životních situacích, působí v několika městech po celé ČR. Jednou z mnoha jejich aktivit je např. Azylový dům pro muže v Mostě, který podporuje muže bez domova při řešení jejich tíživé životní situace. Prostřednictvím sociálního poradenství, poskytnutím dočasného ubytování a individuálním přístupem pomáhá cílové skupině nalézt hodnoty, které ztratili – střechu nad hlavou, smysluplnou práci a lidskou důstojnost.
Revize sociálních dávek
Pavla Aschermannová, garantka pracovní skupiny Dluhy, z členské organizace Rubikon Centrum, představila členům připomínky, které zpracovalo neformální sdružení NNO, jehož je AOOV také součástí. Podle AOOV přináší připravovaná novela zákona o státní sociální pomoci (sociálních dávkách) řadu pozitiv pro většinu populace. Na některé ohrožené skupiny, děti nevyjímaje, však dopadne negativně. Může způsobit ztrátu bydlení, zadlužení, významný sociální propad a rozpad rodin. Novela se takto dotkne zejména rodin ve složitých rodinných situacích, dospělých a dětí opouštějících výchovné nebo léčebné ústavy, dětské domovy, detenční zařízení a věznice. AOOV proto ve spolupráci s Iniciativou za rovnost spravedlnost a lidská práva připravila konkrétní návrhy, které by mohly negativní dopad minimalizovat. nad těmito návrhy jsme společně se členy diskutovali.
Noví kolegové
Tajemnice AOOV Zuzana Tinglová představila Davida Ondráčku, který posílí advokační tým Asociace a informovala členy o možnostech zapojení do advokační práce Asociace.
Jan Šulc a Roman Zezula představili Unii lidí se zkušeností se závislostí, informovali o jejích aktivitách, mezi něž patří i zapojení do systémových změn a destigmatizace lidí se závislostmi, kteří často mají také trestní minulost. Zástupci Unie lidí se zkušeností se závislostí byli pozváni také na konferenci AOOV k projektu Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči, aby se zapojili do panelové diskuze.
Projekty AOOV
Zuzana Tinglová dále představila členům aktuální projekty, na kterých aktuálně pracujeme. Jedná se zejména o Zlepšení přístupu k postpenitenciární péči. V rámci tohoto projektu byl vyvinutý prototyp databáze poskytovatelů penitenciární a postpenitenciární péče. Asociace má záměr pokračovat v dalším vývoji databáze a v její implementaci do praxe. Dalším projektem je sběr dat. Asociace již druhým rokem organizuje sběr dat mezi svými členy. Cílem je zajistit data pro prosazování stabilních podmínek provozu a financování služeb. Asociace dále pracuje na projektu profesionalizace.
Členská schůze opět proběhla v inspirativním a příjemném duchu. Všichni jsme odcházeli plni dojmů a nových informací z oblasti penitenciární a postpenitenciární péče a celkově vězeňství a trestní justice.
Jak to vypadalo se můžete podívat v naší galerii: