Aktuality: Na našem hlase záleží: zapojení lidí s trestní minulostí do systémových změn ve vězeňství

AOOV se stala partnerem projektu

Cíl projektu Na našem hlase záleží

Cílem projektu je ověření využití konceptu zmocnění znevýhodněné skupiny lidí s trestní minulostí a jejich zapojení do tvorby politik a prosazování systémových změn ve vězeňství a trestní justici.

Stručný popis projektu Na našem hlase záleží

Projekt Na našem hlase záleží vychází z přesvědčení, že cílová skupina osob s trestní minulostí disponuje unikátní expertízou založenou na žité zkušenosti. Tato žitá zkušenost může přinést novou perspektivu k obhajobě jejich potřeb a přinést inspiraci pro efektivnější nastavení systému práce s cílovou skupinou.  Koncept zapojování klientů na úrovni ovlivňování systému je v ČR prozatím v počátcích, ve vězeňství a trestní justici není využíván vůbec.

Role AOOV

AOOV se zapojí do šíření výstupů projektu mezi své členy. Pomůžeme také s vytipováním vhodných účastníků z řad lidí s žitou zkušeností do vzdělávacího programu. Aktivně se zapojíme také do aktivit pro odbornou veřejnost, které se v rámci projektu uskuteční. V neposlední řadě začne Asociace také sama systematičtěji zapojovat lidi s žitou zkušeností z výkonu trestu do vlastních advokačních aktivit. Členové AOOV budou také moci využít konzultace, jak ve svých organizacích participaci lidí s žitou zkušeností posílit.


V rámci projektu navážeme na naše dosavadní aktivity k podpoře a zplnomocňování osob s trestní minulostí s cílem vytvořit předpoklady pro zapojení cílové skupiny do oblasti advokačních aktivit a zohlednění žité zkušenosti při tvorbě politik ve vězeňství a trestní justici.

Doba realizace projektu Na našem hlase záleží: 1. 4. 2022 – 31. 3. 2024

Výstupy z projektu Na našem hlase záleží:

Factsheets – výstupy zmapování dobré praxe + výstupy z fokusní skupiny – najdete zde nebo na stránce RUBIKON Centrum.

Program a fotografie z mezinárodního závěrečného semináře „Co přináší zapojování lidí s žitou zkušeností?“ a výstupy z projektu: Portfolio a Toolkit vzdělávacího programu pro zapojování lidí s žitou zkušeností do systémových změn ke stažení zde.

Donor: Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Na našem hlase záleží

Active citiziens fund

EEAgrants

Nadace OSF

Výbor dobré vůle

Skautský institut

Partneři:

Wayback – norský partner s finančním příspěvkem

RUBIKON Centrum

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.