Aktuality: Lidé se záznamem v rejstříku trestů budou nově moci pracovat i v sociálních službách, částečně tak pomohou s nedostatkem profesionálních pečujících. Ve zdravotnických zařízeních již tato praxe úspěšně funguje.

Poslankyně a poslanci schválili minulý pátek návrh organizace MILA a Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) na změnu zákona o sociálních službách, která umožní vybraným lidem se záznamem v rejstříku trestů pracovat v sociálních službách. Toto rozhodnutí představuje vítaný a dlouho očekávaný krok směrem k narovnání nastavených podmínek ve zdravotnictví a sociálních službách a částečně také přispěje k řešení alarmujícího nedostatku kvalifikovaných pracovníků v sociální oblasti.

Nové znění §79 odst. 2 zákona o sociálních službách umožní zaměstnávat lidi se záznamem v rejstříku trestů, kteří trestný čin způsobili neúmyslně nebo jejich čin neměl žádnou souvislost s činností při poskytování sociálních služeb. Jana Smiggels Kavková, předsedkyně Asociace organizací v oblasti vězeňství, sdílí své potěšení nad přijetím návrhu: „Máme radost, že poslanci a poslankyně umožnili lidem se záznamem v rejstříku pracovat v oblasti, která je společensky důležitá a navíc se potýká s nedostatkem personálu.“ V sociálních službách dnes chybí 3000 pracovníků.

Více informací najdete v tiskové zprávě tady

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.