Aktuality: AOOV bude v následujících letech rozšiřovat činnost a posilovat tým

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) získala finanční podporu pro svou práci v oblasti vězeňství a následné péče na tři roky. Financování jí poskytla prestižní nadace Porticus. Díky její podpoře Asociace vytvoří analytický tým a začne systematicky monitorovat a vyhodnocovat zkušenosti odborníků a klientů v oblasti penitenciární a post-penitenciární péče. Asociace chce získané informace a podněty poskytnout odpovědným orgánům i odborné veřejnosti. Část finanční podpory je určená také pro rozvoj projektu Kontaktních míst na udržení vazeb odsouzených s rodinou a blízkými. Asociace také počítá s posílením svého týmu v oblasti PR a advokační práce.

„Velmi si vážíme podpory nadace Porticus. Právě díky ní a dalším našim partnerům Asociace před dvěma lety vznikla a mohla se tak zapojit do řešení vysoké recidivy v ČR. Je alarmující, že 90 % odsouzených má již po nástupu do vězení dluhy. Nebo že 60 % z nich bojuje se závislostmi, jako jsou drogy a alkohol,“ říká Jana Smiggels Kavková, předsedkyně Asociace. „Tyto a další problémy odsouzených způsobují jejich obtížný návrat do společnosti. Naším cílem je maximálně podpořit činnost odborníků a organizací, které odsouzeným pomáhají změnit svůj život a vrátit se zpět k do společnosti.“ dodává.

70 % odsouzených se po propuštění znovu vrací do vězení

60 % vězňů nemá před nástupem do výkonu trestu zajištěné bydlení, nebo je jejich bydlení velice nestabilní

45 % vězňů trápí dlouhodobá nezaměstnanost

49 % má pouze základní vzdělání

60 % bojuje s různými typy závislostí (drogy, alkohol, gambling)

50 % nemá rodinné zázemí (vyrostli mimo rodinu)

90 % je zadluženo

Zdroj: Vězeňská služba ČR

Monitoring zkušeností z praxe

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) získala finanční podporu pro svou práci v oblasti vězeňství a následné péče na tři roky. Proto za účelem sdílení zkušeností mezi odborníky Asociace organizuje pět pracovních skupin. Ty reagují na nejpalčivější problémy vězňů, jako jsou dluhy, bydlení či závislosti. Pracovní skupiny umožňují odborníkům nejen sdílet zkušenosti z praxe, ale také diskutovat problémy, se kterými se setkávají a možná řešení.

V rámci podpořeného projektu Asociace zajistí systematický sběr dat a zkušeností od odborníků z praxe a rovněž zpětné vazby od klientů po i ve výkonu trestu. Výstupy analýz chce Asociace využít nejen pro interní účely a práci pracovních skupin, hodlá je rovněž dát k dispozici odpovědným orgánům a odborné veřejnosti. Pracovní skupiny Asociace jsou otevřené všem odborníkům z oblasti penitenciární a post-penitenciární péče.

Kontaktní místa pro komunikaci odsouzených se svými blízkými

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) získala finanční podporu pro svou práci v oblasti vězeňství a následné péče na tři roky.

Z finančních prostředků bude podpořen také rozvoj projektu Kontaktních míst, který Asociace spustila v červenci ve spolupráci s GŘ VS ČR. V kontaktních místech se online mohou spojit rodinní příslušníci a přátelé s lidmi ve výkonu trestu. Služba je zcela bezplatná. Kontaktní místa jsou tak řešením pro všechny, kteří nejsou schopni, ať už z důvodů časových, finančních či jiných navštívit odsouzeného osobně.

„Pravidelný a častý kontakt s rodinou a venkovním světem obecně je jednou z nejsilnějších motivací pro odsouzeného k nápravě a návratu do společnosti. Společně s GŘ VS ČR je chceme v tomto úsilí maximálně podpořit.“, komentuje Iveta Součková, vedoucí kontaktního místa v Praze.

V pilotním provozu projektu byla otevřena dvě kontaktní místa v Praze a v Chodově u Karlových Varů. Do budoucna se počítá s rozšířením počtu kontaktních míst tak, aby byla co nejvíce dostupná rodinám a blízkým odsouzených.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.