Vláda se zavázala k jeho přijetí do konce volebního období, přičemž cílem je nabídnout obcím soubor nástrojů k systematickému řešení bytové nouze. Zákon o podpoře bydlení by měl být schválen co nejrychleji, vyzývá Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV). Iniciativa Za bydlení, která spojuje více než 50 jednotlivců a organizací z nevládního, akademického i veřejného sektoru včetně AOOV apeluje na zákonodárce, aby byl zákon schválen v co nejkratším termínu a v původní podobě, která reflektuje připomínky zainteresovaných aktérů. Bytová nouze se dnes dotýká přibližně 161 000 lidí včetně 62 000 dětí.
Zákon o podpoře bydlení by významně přispěl k řešení bytové krize v České republice
„Zákon o podpoře bydlení považuji za naprosto zásadní legislativní počin této vlády. Absence sociálního bydlení je velkým dluhem naší společnosti. Jeho přijetí pomůže celé řadě lidí, včetně těch, kteří za sebou mají výkon trestu,” uvedla Jana Smiggels Kavková předsedkyně výboru AOOV.
Podle odborníků má zákon klíčový význam pro skupiny ohrožené bytovou nouzí. A to včetně osob se zdravotním postižením, rodičů samoživitelů, seniorů či mladých lidí opouštějících dětské domovy nebo lidí opouštějících vězení. Důležitou roli hraje také podpora obětí domácího násilí, které často nemají možnost odejít kvůli nedostupnosti bydlení.
Obce vítají možnost využívat soukromé nájemní byty v rámci nových garancí. Upozorňují však, že přílišné změny v legislativním procesu by mohly funkčnost zákona ohrozit. Důraz je kladen na prevenci bytové nouze, což je nejen sociálně, ale i ekonomicky výhodnější než její následné řešení.
Iniciativa Za bydlení, jejíž je AOOV součástí, zároveň varuje před zúžením cílové skupiny zákona pouze na osoby v hmotné nouzi evidované na Úřadu práce. To by mohlo vést k dalším problémům, například k rozšiřování vyloučených lokalit. Namísto toho by měl být podporován model rozptýleného sociálního bydlení, který snižuje stigmatizaci a podporuje integraci ohrožených skupin do běžného prostředí.
Zákon stále čeká na schválení
Schválení zákona v plnohodnotné podobě by podle odborníků mělo zabránit situacím, kdy nedostupnost bydlení vede k rozdělování rodin či prohlubování sociálního vyloučení. Zajištění stabilního bydlení pro zranitelné skupiny je klíčovým faktorem pro jejich důstojný život i udržitelnost sociálního systému.
Celou tiskovou zprávu iniciativy Za bydlení najdete zde.