AOOV: Vítáme schválení novely trestního zákoníku, Česko však potřebuje komplexní reformu

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) vítá novelu trestního zákoníku, která ve středu 13.11. prošla vládou. Schválení novely však považujeme pouze za počáteční a naléhavě doporučujeme pokračovat v širší reformě trestní politiky a vězeňství. Změny, které má novela šanci přinést jsou důležité, a proto AOOV doufá, že novela se dostane k dalšímu projednávání co nejdříve.

Vězeňská populace v ČR dosáhla alarmujícího počtu téměř 20 000 lidí a tento počet nadále roste. Každý rok věznění stojí český stát přibližně 650 000 Kč na jednoho odsouzeného, což dohromady činí téměř 13 miliard korun ročně. Současná přetíženost věznic je způsobena jak vysokou délkou trestů, tak i vězněním osob za méně závažné trestné činy, jako jsou drobné krádeže. „Jsme rádi, že novela přináší zmírnění trestních sazeb u méně závažných trestných činů, jako jsou například opakované krádeže,“ komentuje Jana Smiggels Kavková, předsedkyně výboru AOOV. „Doporučujeme ale zvážit  progresivnější  a spravedlivější variantu úpravy krádeže v recidivě, která by měla větší dopad. Kromě navrhovaného snížení trestních sazeb za opakovanou krádež navrhujeme doplnit ještě minimální výši způsobené škody, např. tisíc korun,“ dodává.

Nutnost práce s pachateli a efektivnější využití alternativních trestů

Vedle schválení novely trestního zákoníku je však nezbytné přijmout opatření zaměřená na dlouhodobé snížení recidivy. Zhruba 42,7 % propuštěných se do vězení vrátí do pěti let a zhruba dvě třetiny z toho se vrátí v prvních dvou letech ( Penologická recidiva, gender a další kriminologická data pro ČR, České priority, 2024, str. 5, https://www.ceskepriority.cz/files/penologicka-recidiva-gender-a-dalsi-kriminologicka-data-pro-cr.pdf ). To představuje výraznou zátěž pro celý systém. Studie ukazují, že země s nižší mírou uvěznění často úspěšně využívají alternativy k vězení. To jsou například podmíněné odsouzení s probačním dohledem, obecně prospěšné práce či elektronický monitoring. Tyto nástroje umožňují pachatelům převzít odpovědnost za své chování, řešit příčiny trestné činnosti a zlepšit předpoklady pro obnovu vztahů a náhradu škod způsobených trestným činem.

Katastrofická kapacita odborných programů

Pro úspěšné využívání alternativních trestů je klíčové posílit kapacity pro probační, resocializační a restorativní programy. Současné kapacity jsou velmi omezené. Přitom tyto programy soudcům poskytují účinné nástroje, které významně zvyšují šanci, že podmínka nebude přeměněna v trest odnětí svobody.

Od roku 2019 klesl objem prostředků pro probační programy o více než třetinu. Řada programů musela být omezena nebo uzavřena. Úsilí o větší ukládání alternativních trestů a využívání probačních programů bylo i jedním ze závěrů kulatého stolu u prezidenta ČR Petra Pavla na téma vězeňství. 

Například Počet klientů zařazovaných do probačního programu Kompas Společnosti Podané ruce se každý rok zvyšoval. V roce 2022 se jednalo o 30 klientů. Zároveň s tím se ale začala snižovat finanční podpora ze strany Ministerstva Spravedlnosti ČR, kterou na realizaci programu získávali. “Program se tak dostává na hranu, kdy jsme sotva schopní ho dále poskytovat. V roce 2023 jsme kvůli financím museli snížit počet klientů a v letošním roce musíme uvažovat i o zkrácení délky a snížení rozsahu podpory, kterou klientům nabízíme. Takto intenzivní a dlouhodobou podporu již vzhledem k získaným finančním prostředkům není možné zajistit,” komentuje Ondřej Bílý, vedoucí Centra poradenských služeb ve vězení a po výstupu ze Společnosti Podané ruce o.p.s. 

Přitom jsou to právě odborné programy, které se ukazují jako efektivnější forma práce s pachateli trestné činnosti. Pokud někdo páchá trestnou činnost například s drogovou závislostí, pak je efektivnější pracovat na odstranění jeho závislosti. Pokud daného člověka uvězníme, jeho situaci to neřeší a po propuštění se k trestné činnosti vrátí. Často ještě ve vyšší míře.

AOOV apeluje na nutnost změny

AOOV apeluje na politickou reprezentaci, aby přijala zodpovědnost za komplexní reformu trestní politiky. Vysoké společenské náklady spojené s recidivou (celoživotní společenské náklady na jednoho recidivistu činí dle výpočtu think-tanku České priority 51,9 mil. Kč) a rostoucí počet vězňů vyžadují změnu systému. Schválení novely trestního zákoníku doporučuje i NERV, a to v souladu s vládním programovým prohlášením. Pokud se novela nestihne projednat v tomto volebním období, problém přeplněnosti věznic se bude dále zhoršovat.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.