Projekt „Skype-návštěva kontaktní místo“ je společný projekt Generálního ředitelství Vězeňské služby a Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV), který usnadní komunikaci osob ve výkonu trestu s rodinou a jejich blízkými. V červnu se otevírají v pilotním provozu první dvě kontaktní místa v Praze a v Chodově u Karlových Varů. Do projektu se zapojí věznice v celé České republice.
Udržení rodinných vazeb
Cílem projektu je udržení a posílení rodinných vazeb odsouzených, což je jedním z významných předpokladů pro plynulé začlenění do společnosti po propuštění z výkonu trestu. Projekt umožní odsouzeným komunikovat se svou rodinou a blízkými prostřednictvím videohovorů z kontaktních míst zřízených v členských organizacích AOOV. Projekt tak usnadní a umožní komunikaci rodin v situaci, kdy není možná či vhodná osobní návštěva a rodina není schopna uskutečnit videohovor vlastními silami.
„Někteří vězni své rodiny prakticky nevidí. Jejich příbuzní buď nemají prostředky na cestu, nebo počítač a internetové připojení, aby uskutečnili hovor sami. Právě pro tyto rodiny a nejen pro ně jsou zde kontaktní místa, kde je zajištěno potřebné zázemí a podpora našich pracovníků,“ vysvětluje předsedkyně AOOV Mgr. Jana Smiggels Kavková.
Projekt vznikl v reakci na epidemickou situaci v ČR a přijatá preventivní opatření proti šíření nemoci COVID-19. Nicméně jeho partneři věří, že může být přínosem i v běžné době. „Prvotním záměrem projektu bylo zajistit komunikaci osob ve výkonu trestu v době omezeného režimu či nemožnosti realizace fyzických návštěv. Pokud se pilotní fáze projektu osvědčí, mohla by se online komunikace v rámci kontaktních míst stát přínosným doplňkem k osobním návštěvám vězněných osob,“ vysvětluje generální ředitel VS ČR genpor. PhDr. Petr Dohnal.
První kontaktní místa budou v Praze a v Chodově u Karlových Varů
Projekt je aktuálně spuštěný v pilotní fázi. Ta bude trvat 5 měsíců, bude probíhat ve dvou kontaktních místech v Praze (v pobočce členské organizace Romodrom o.p.s.) a v Chodově u Karlových Varů (v pobočce členské organizace RUBIKON Centrum, z.ú.). Po prvních třech měsících provozu bude projekt vyhodnocený a budou posouzeny možnosti jeho rozšíření do více lokalit. „Naším cílem je rozšířit kontaktní místa po celé České republice a podpořit tak komunikaci všech vězněných osob s jejich rodinami,“ komentuje Mgr. Jana Smiggels Kavková, předsedkyně AOOV.
„Z našich zkušeností jsou pravidelné a časté kontakty s rodinou nesmírně důležité jak pro změnu náhledu odsouzeného na zločin a bývají tedy i klíčovým faktorem desistence, tak jsou nenahraditelné pro udržitelnost partnerského vztahu a především pro zdravější celkový vývoj dětí odsouzených rodičů“, zdůrazňuje Gabriela Kabátová, ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství, z.s.
V pilotní fázi jsou do projektu zapojeni odsouzení muži a ženy ze všech věznic a vazebních věznic v České republice.