Aktuality: Asociace organizací v oblasti vězeňství aktivně podpoří Yellow Ribbon Run

Běžíme společně proti předsudkům

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) je partnerem běhu se žlutou stužkou Yellow Ribbon Run (YRR), který proběhne již zítra 7. září 2021 v Řepích. AOOV a její členové sestavili 13 štafet a celkem se zítřejšího běhu zúčastní 59 běžců z Asociace a jejích členských organizací. Z 19 členů a pozorovatelů AOOV se aktivně zúčastní 10 organizací. AOOV tak chce společně podpořit lidi po výkonu trestu a bojovat proti předsudkům, kterým často čelí.

„Společným během s lidmi, kteří prošli vězením nebo jím právě procházejí, chceme ukázat veřejnosti, že dát lidem druhou šanci stojí za to,“ říká Jana Smiggels Kavková, předsedkyně výboru AOOV a účastnice Yellow Ribbon Run 2021. „Právě podpora lidí po propuštění je totiž důležitou součástí pro jejich reintegraci zpět do normálního života,“ dodává.

Cílem běhu, který se v ČR běží už po šesté je podpora lidí s trestní minulostí i jejich rodin. Osvětou veřejnosti chce běh také přispět k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti. Běhu se společně účastní jak podporovatelé, tak i běžci s trestní minulostí nebo přímo ve výkonu trestu. AOOV podpořila projekt Yellow Ribbon Run také proto, že chce více zapojit klienty členských organizací (lidi po výkonu trestu). Informovat je o projektu a společně naplnit hlavní motto běhu „uteč předsudkům“. Proto jsme rádi, že v barvách Asociace poběží několik lidí s trestní minulostí společně s pracovníky členských organizací.

„Za organizaci Podané ruce poběží naši dva klienti, kteří spolu s námi tvoří štafetu,“ uvádí Ondřej Bílý z organizace Podané ruce a člen výboru AOOV. „Jedná se o lidi, se kterými jsme spolupracovali již během výkonu trestu odnětí svobody a doprovázíme je i po návratu na svobodu. Má to smysl,“ dodal.

Yellow Ribbon Run v Česku

Projekt Yellow Ribbon a běh realizuje platforma složená z neziskové organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služby a Vězeňské služby ČR. Realizaci závodu zajišťuje sportovec a filantrop Tomáš Slavata. Ambasadorem projektu Yellow Ribbon je herec a scénárista Petr Čtvrtníček. Ten je také bubeníkem vězeňské kapely Wsedě z Kuřimi, která akce se „žlutou stužkou“ doprovází.

O AOOV

V českých věznicích si odpykává trest více než 21 000 lidí. Toto číslo je v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších v Evropské Unii. Index uvěznění se nedaří snižovat, i když kriminalita klesá. Více než 70 % propuštěných se do vězení vrací. To s sebou přináší negativní sociální i ekonomické důsledky. Jedním z důvodů tohoto stavu, na který se Asociace zaměřuje, je absence funkčního systému kontinuální práce s  odsouzenými před výstupem z vězení a po propuštění na svobodu. Účelem Asociace je propojování různých aktérů v oblasti vězeňství a trestní justice a přispívání k systémovým změnám v oblasti naplňování trestní spravedlnosti.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.