Aktuality: Pravidla Nelsona Mandely pro zacházení s vězni jsou nově v češtině

Kancelář veřejného ochránce práv nechala nedávno přeložit do češtiny aktualizovaná minimální standardní pravidla OSN pro zacházení s vězni. Od roku 2015 se tento důležitý dokument nazývá Pravidla Nelsona Mandely, na památku bývalého prezidenta Jihoafrické republiky, který byl sám dlouhá léta vězněn.

Tato pravidla mají pouze povahu doporučení (tzv. soft laws), jejich význam ale spočívá v tom, že představují základní vodítka pro tvorbu, aplikaci a interpretaci vnitrostátních právních předpisů. Zároveň jsou v lecčems velmi inspirativní, např. pro reformu kázeňského trestání, ale i revoluční, např. v oblasti práce obviněných, preference ubytování po jednom atd.

Změny se týkají především těchto osmi témat: respekt k důstojnosti, zdravotní služby, disciplinární prostředky a tresty, vyšetřování úmrtí a mučení, ochrana zranitelných skupin a přístup k právní pomoci.

Přeložená pravidla jsou přístupná všem zájemcům na tomto odkaze.

Tiskovou zprávu Kanceláře veřejného ochránce práv najdete zde.

Současně s aktivitou OSN probíhal také proces aktualizace evropských standardů ve vězeňství. Dne 1. července 2020 Výbor ministrů Rady Evropy přijal revidovanou verzi Evropských vězeňských pravidel. S překladem do češtiny počítá kancelář ombudsmana v roce 2021.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.