Aktuality: Ohlédnutí za 7. ročníkem Yellow Ribbon Run – uteč předsudkům

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) byla i tentokrát partnerem běhu se žlutou stužkou Yellow Ribbon Run – uteč předsudkům (YRR), který proběhl 21. června 2022 v Aktivním lesoparku Řepy. AOOV a její členové a pozorovatelé sestavili 12 štafet a celkem se účastnilo 51 běžců. Sedm běžců má žitou zkušenost z výkonu trestu a jedná se o klienty členských organizací. Z 19 členů a pozorovatelů AOOV se aktivně zúčastnilo 8 organizací. Terénní program Al Paso z Charity TřebíčCentrum protidrogové prevence a terapie, Česká kriminologická společnost, Charita Česká KameniceRubikon CentrumSananimSpolečnost Podané ruceVězeňská duchovenská péče a štafeta AOOV chtějí svou účastí podpořit lidi po výkonu trestu a bojovat proti předsudkům, kterým často čelí.

Akce přinesla spoustu zážitků, příjemných setkání a samozřejmě obrovských výkonů, do kterých dali všichni běžci srdce. Jak to na běhu vypadalo se můžete podívat v naší fotogalerii.

Proč se běželo?

Cílem běhu, který se v ČR běží už po sedmé je podpora lidí s trestní minulostí i jejich rodin. Tento ročník je věnován dětem vězněných rodičů. Patronkou dětského běhu se stala Barbora Černošková. Osvětou veřejnosti chce běh přispět k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti. Běhu se společně účastní jak podporovatelé, tak i běžci s trestní minulostí nebo přímo ve výkonu trestu. AOOV podpořila projekt Yellow Ribbon Run také právě proto, že chce více zapojit klienty členských organizací (lidi po výkonu trestu) a informovat je o projektu a společně naplnit hlavní motto běhu „uteč předsudkům“. Proto jsme rádi, že v barvách Asociace běželo několik lidí s trestní minulostí společně s pracovníky členských organizací.

Projekt Yellow Ribbon realizuje platforma složená z neziskové organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služby a Vězeňské služby ČR. Realizaci závodu zajišťuje sportovec a filantrop Tomáš Slavata. Ambasadorem projektu Yellow Ribbon je herec a scénárista Petr Čtvrtníček. Ten je také bubeníkem vězeňské kapely Wsedě z Kuřimi, která akce se „žlutou stužkou“ doprovází.

O AOOV

V českých věznicích si odpykává trest téměř 19 000 lidí. Patříme k zemím s nejvyšším počtem v Evropské Unii. Index uvěznění se nedaří snižovat, i když kriminalita klesá. Více než 60 % propuštěných se do vězení vrací. Jednou z příčin je absence funkčního systému kontinuální práce s odsouzenými před výstupem z vězení a po propuštění. Právě tuto problematiku řeší Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV), která sdružuje organizace, odborníky a propojuje různé aktéry v oblasti vězeňství a trestní justice. Cílem AOOV je společně prosazovat progresivní změny v oblasti integrace trestaných osob do společnosti a spoluvytvářet systém, který zohledňuje zájmy a potřeby trestaných osob, obětí i celé společnosti. Bližší informace o AOOV jsou zveřejněné na stránkách www.aoov.cz.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.