Aktuality: „Musíte makat a poslouchat, no“: Vězení, potlačování autonomie a responsibilizace u vězněných a propuštěných osob v ČR

V poslední době stále více citovaný fenomén prizonizace a jeho vliv na odsouzené, zejm. ve vztahu k jejich připravenosti, resp. nepřipravenosti propuštění na svobodu, je hlavním tématem článku Jiřího Mertla, který čerstvě vyšel v Sociologickém časopise.

Cílem tohoto odborného textu je ukázat negativní vliv prizonizace na „znovuuvedení“propuštěných vězňů do společnosti a na desistenci, tj. aby se nevrátili k páchání další trestné činnosti.

Autor poukazuje na existenci „systémové kontradikce spočívající v nastavení českých věznic“, které odsouzeného zbaví odpovědnosti, samostatnosti, osobní iniciativy a autonomie (čímž se umocňuje vliv prizonizace), přitom po propuštění jsou po člověku všechny tyto atributy vyžadovány a očekávány.

Na to navazuje i výzkumná otázka, kolem níž je tato studie postavena: je možné a férové v současném českém systému penitenciární a postpenitenciární péče od vězněných/propuštěných osob vyžadovat, aby byly motivované, iniciativní a aktivní?

Odpověď a více už najdete v samotném článku zde anebo v naší knihovně.

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.