Aktuality: Asociace organizací v oblasti vězeňství se stala partnerem Yellow Ribbon Run

Společně tak podporujeme šanci na lepší život pro lidi s trestní minulostí

Praha, 23. června 2021: Tradiční běh se žlutou stužkou Yellow Ribbon Run (YRR), který proběhne 7. září 2021 v lesoparku Řepy, má za cíl dát lidem s trestní minulostí a jejich rodinám druhou šanci na slušný život, přispět tak k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti. Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) se stala hrdým partnerem běhu. Chce tak přispět k širší osvětě veřejnosti v oblasti reintegrace osob s trestní minulostí.

Kdo běží a proč?

Běhu se společně účastní jak podporovatelé, tak i běžci s trestní minulostí nebo přímo ve výkonu trestu. Jedny od druhých nelze odlišit. V rámci běhu jsou si totiž všichni rovni. Společně utíkají předsudkům, které kolem lidí s trestní minulostí panují a významně ztěžují jejich návrat do společnosti. To je hlavní myšlenkou běhu Yellow Ribbon Run.

“Míra recidivy lidí s trestní minulostí je v České republice až 70 %. Snahou YRR je zlepšit integraci osob s trestní minulostí zpět do normálního života. O totéž se snaží i AOOV a proto jsme rádi, že můžeme podpořit právě projekt YRR. Cílem asociace je spoluvytváření systému, který zohledňuje zájmy a potřeby trestaných osob, obětí i celé společnosti.“, říká Jana Smiggels Kavková, předsedkyně AOOV

Kdo běh organizuje?

Projekt Yellow Ribbon a běh realizuje platforma složená z neziskové organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služby a Vězeňské služby ČR. Organizačně letošní běh zajistí sportovec a filantrop Tomáš Slavata, nový partner platformy YRR. Běh se žlutou stužkou se letos poběží již po šesté. Účast na akci každý rok roste z řady podporovatelů i osob s trestní minulostí a spolu s ní o osvěta široké veřejnosti v této oblasti. „Partnerství s YRR si velmi vážíme a máme radost, že jsme součástí této unikátní akce, která upozorňuje na téma reintegrace lidí s trestní minulostí. Asociace běh podpoří sestavením vlastní štafety, ale i propagací běhu mezi klienty našich členských organizací,“ dodává Jana Smiggels Kavková.

Tisková konference Yellow Ribbon Run

Asociace srdečně zve k účasti v běhu YRR. Každý účastník je důležitý pro podporu myšlenky projektu, navíc přispěje na registraci běžců s trestní minulostí, kteří mají účast zdarma. 

O AOOV

V českých věznicích si odpykává trest více než 21 000 lidí. Toto číslo je v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších v Evropské Unii. Index uvěznění se nedaří snižovat, i když kriminalita klesá. Více než 70 % propuštěných se do vězení vrací. To s sebou přináší negativní sociální i ekonomické důsledky. Jedním z důvodů tohoto stavu, na který se Asociace zaměřuje, je absence funkčního systému kontinuální práce s  odsouzenými před výstupem z vězení a po propuštění na svobodu. Účelem Asociace je propojování různých aktérů v oblasti vězeňství a trestní justice a přispívání k systémovým změnám v oblasti naplňování trestní spravedlnosti. 

Novinky emailem

Chcete vědět o tom, co se u nás děje a mít vždy čerstvé informace? Vyplňte formulář níže.